Film

2017 Present Concept development, script -treatment writing Walter Spies film with FuWorks, Garin Nugroho

2014-2015 Concept development, script -treatment writing documentary Dancing behind the Shadows with Leonard Retel Helmrich and Orlow Seunke

2014-Camera operator and assistant for single shot cinema demonstrations with and for Leonard Retel Helmrich at IDFA and Dutch Film Academy Amsterdam

2014- Concept development, script -treatment writing dance film Shift with Leonard Retel Helmrich

2014- Actor and dancer: Antagonist in Garin Nugroho’s film Guru Bangsa, Tjokroaminoto

 

2007-2008-Researcher, translator and text editor for the film Nadra about Bertha Hertogh on behalf of Monsoon Pictures Singapore

2006-2007- Transscriptor, text editor and screener for HUMAN documentary Master Ben by Vuk Janic

1988 Dancer: Pass the Douze dancer in London Festival Ballet film Swan Lake by Natalia Makarova, directed by Thomas Grimm , Kultur Video

Curator

2019
(In preparation) Head of programming in collaboration with dramaturge Bo Tarenskeen Festival Sambal!  De Balie Amsterdam, Company theater Amsterdam, EYE Amsterdam, LAB 111 Amsterdam

2016
Programming Assistant-Europe on Screen Festival Jakarta

2015
Head programming for the Indomania festival, Melkweg Amsterdam

2012-2014
Film programmer Cinemasia Amsterdam

 

Publication

Indian magazine Monsoon interview with Nancy Euverink, Mascha Stom, Roderik de Man, Miroto

Dance audience interview with John Neumeier, Igone de Jong, Jan Linkens, Annemieke Keurentjes, Contact Gonzo

Latitudes interview with Jecko Siompo, Goenawan Mohamad, Contact Gonzo

Teater Producer

2018 – Present MTSM BV organization and coproduction tours opera and ballet performances esp from Eastern Europe to Dutch and Belgian theaters (including National Opera Odessa, Grand Opera Poznan, Kiev Ballet)

2016 – Present Kantor Pos-Music Theater Stage Management-organization tours opera and ballet performances from East Europe through Dutch and Belgian theaters and Dutch tour A Javanese L’Histoire du Soldat in collaboration with New European Ensemble

2010 – 2016  kantorpos.nl Tour management for Miroto, Sutra Dance Theater and Wangmin Bunmei. Tour through the Netherlands, Belgium and Spain , Russian Ballet Gala in Manila in association with Ballet Manila, initiation and coordination for exchange project between Singapore Dance Theater and Ballet Manila

2008 – 2008  Tour manager for World Music Theater Festival, international tour Bunraku group, Japan

2002 – 2008 Tour manager ANMARO Asia Arts-international tours of Miroto and Sen Hea Ha

Choreography

46 2019 A Javanese L’Histoire du Soldat
(in preparation for South East Asia tour)
(Jakarta, Bandung, Semarang, Surabaya, Pekan Baru, Lanjong-Kutai, Banjarmasin, Singapore) plus workshops.
Full evening music theater performance with New European Ensemble and Reza Rahadian, text Goenawan Mohamad
45 2018 Ketuk Tilu Duet (Padang, Banjarmasin version) Indonesia tour plus workshops
44 2017 Unfolding (Padang, Pekan Baru, Balikpapan version) Indonesia tour (4) performances with Shafiq Yussof plus workshops
43 2017 A Javanese L’Histoire du Soldat
(Premiere The Hague (20) full-length performances by the Netherlands)
with New European Ensemble , Wieteke van Dort, Frans Leidelmeijer, Hendro Yuliyanto, Siko Setyanto, Rury Avianti
42 2016 Alice
(Premiere Surabaya) Belle Surabaya, Ciputra Hall, full-length group performance plus workshops
41 2016 Unfolding (version Kuala Lumpur, Yogyakarta)
Indonesia tour (6) with Maria Devonne plus workshops, Sime Darby Arts Festival, Kuala Lumpur, Jogja International Street Arts Festival, Asia Tri Festival Yogyakarta, Bedog Festival Yogyakarta plus workshops
40 2015 Tepak Tari (Ketuk Tilu/Kuala Lumpur version (2) Kuala Lumpur International Arts Festival with January Low and Raziman Sarbini
39 2015 Unfolding (Amsterdam) Indomania Melkweg/Rabozaal Stadsschouwburg with Joke Zijlstra
38 2014 L’Histoire du Soldat (Jakarta (2) full-length music theater performance, Salihara Festival Jakarta with Rudy Wowor , Hendro Yuliyanto, Siko Setyanto , Rury Avianti , text by Goenawan Mohamad
37 2013 Unseen (Singapore (2) group performance, Lasalle Institute for the Arts Singapore
36 2012 A Javanese / Indonesian L’Histoire du Soldat (Yogyakarta / Amsterdam / Amersfoort (4 ) Full evening-music theater performance, Dutch-Indonesian Tour with Rudy Wowor,  Miroto, Avianti, Yuliiyanto and Insomnio Ensemble, text by Goenawan Mohamad plus lectures and workshops
35 2012 Dan Ada Sebuah Kotak… (Premiere Jakarta) Schouwburg Festival Gedung Kesenian Jakarta group performance with Sumber Cipta by Farida Oetoyo
34 2012 A Javanese L’Histoire du Soldat (Jakarta) Full-length music theater performance, Indonesian Dance Festival Jakarta with Jakarta Symphony Orchestra, Eko Supriyanto, Martin Miroto, Sri Qadariatin, Jamaluddin Lative plus lectures and workshops
33 2011 Di Belakang (Premiere Yogyakarta/Jakarta /Amsterdam / Antwerp (5) group performance, Indonesian-Dutch-Belgian tour with ao Martinus Miroto, Sri Qadariatin plus workshops
32 2011 Mau Ketemu Iblis?… L’Histoire du Soldat Premiere: Yogyakarta, Solo, Semarang, Jakarta (9) Performances
Full-length music theater performance, Indonesian tour with Dutch Chamber Music Company, Jamaluddin Latief , Eko Supriyanto, Martinus Miroto, Sri Qadariatin and Slamet Gundono
31 2010 First Gesture (Premiere Amersfoort (2) Performances
Kunsthal Kade with Julia Mitomi
30 2010 Unfolding (Premiere Jakarta (3) Performances Erasmushuis Jakarta with Julia Mitomi
29 2010 Gamelan & Jazz (Premiere The Hague (2) Group performance, Tong Tong Fair with Boi Akih
28 2010 Unfolding & Ketuk Tilu (Premiere Amsterdam) 13 performances by the Netherlands with Julia Mitomi
27 2009 Roejak Cingur (Surabaya (2) group performances Belle, Surabaya
26 2009 Unfolding (Amersfoort/Utrecht /Rotterdam/Leiden (24) performances
Centraal Museum Utrecht, International Architecture Biennale Rotterdam, Laken Hal Leiden, De Parade Amersfoort with Julia Mitomi
25 2009 Ibu Bhumi (Premiere Amsterdam) 20 performances through the Netherlands plus workshops
Educational, interdisciplinary, full evening group performance with Benny Krisnawardi, Maria Bernadeta Apprianti, Bayu Limawanto and four amateur dancers.
24 2008 Mozart Ballet Variations & Soup of the Day vo.2 (Premiere Jakarta) Full evening group performances for dance group Lucia Tanoto, Jakarta, Gedung Kesenian Jakarta plus workshops
23 2008 Ketuk Tilu Revised Premiere (The Hague (2 ) Interdisciplinary group dance performance
Pasar Malam Besar The Hague with Alfred Birney, Julia Mitomi, Wendel Spier, Laura Witzleben, Winston Arnon
22 2008 Unfolding (Video Version) (Den Bosch) Peanut Butter Festival with Wendel Spier
21 2007 Paradise… a Woman?/Bundo Kanduang Premiere Jakarta/Bangkok/Kuala Lumpur/Singapore/Amersfoort/Düsseldorf) Interdisciplinary, intercultural, full-length group dance performance. 56 performances in Indonesia, Singapore, Malaysia , Thailand, the Netherlands and Germany with Gumarang Sakti, Boi Sakti and three European dancers.
20 2006 Unfolding (2nd version) Amsterdam/Dartmouth/Lombok/Yogyakarta/Singapadu (5) performances with Wendel Spier or Agung Gunawan
19 2005 Kamu – You (Premiere Amersfoort/Kuala Lumpur/Jakarta) Full evening-group performance.
Netherlands and Indonesia Malaysia tour-19 performances plus workshops
18 2005 Game Singapore (2) Group performance for Fontys Dance Academy Tilburg
17 2005 Angin Singapore (3) performances Lasalle Institute for the Arts with Ming Wei Poon
16 2004 Kebon (Premiere Jakarta) Group performance for 14 dancers from IPPB Jakarta, Graha Bhakti Jakarta
15 2004 Garden II (Premiere Tilburg) Group performance for Fontys Dance Academy Tilburg
14 2004 Unfolding (1st version) (Amsterdam) Hortus Botanicus with Fleur Hagemans
13 2004 Stretching Time / Jam Karet (Premiere The Hague/Jakarta) Full-length duet with Wendel Spier and Miguel Angel Rodriguez-Plukel, Pasar Malam Besar The Hague, Indonesian Dance Festival Jakarta
12 2004 Long Tales, Tall Shadows (Premiere Amersfoort (3) Group performance with Kay Patru , Wendel Spier, Sau Ching Wong, Dutch tour
11 2003 Please Let Me See Your Face (Premiere Amersfoort/Jakarta (18 plus workshops ) Full Evening duet with Wendel Spier, Jerome Meyer and Renadi Santoso. Tour Netherlands, Indonesia , Gedung Kesenian Jakarta Festival, Selasar Sunaryo Bandung, Yogyakarta International Arts Festival, ISI Solo, Simpang Surabaya, Denpasar 9 performances plus workshops
10 2002 Garden (Premiere Amersfoort (5) performances Prize winning group performance for amateur performers for BKE / Scholen in de Kunst Amersfoort
9 2002 Lichtende Schemering (Premiere Amersfoort /Jakarta) Full evening duet with Ester Natzijl and Ming Wei Poon. Tour through the Netherlands(12) and Indonesia(9) plus workshops. Gedung Kesenian International Festival Jakarta, Festival Cak Durasim Surabaya, Yogyakarta International Festival, STSI Bandung, Solo ISI, ISI Denpasar
8 2001 Soup of the Day Premiere Tilburg (2) Group performance for Fontys Dance Academy Tilburg
7 2001 Demam (Premiere The Hague (2) Duet with Ming Wei Poon and Lonneke van Leth, Pasar Malam Besar, The Hague
6 2000 Angin (Premiere Maastricht/The Hague (4) With Gerard Mosterd or Shintaro O-Ue
5 1999 Game (Premiere Tilburg (2) Group performance for Fontys Dance Academy Tilburg
4 1999 Ketuk Tilu (Premiere Amsterdam /The Hague /Eindhoven/Hanover (7) Group performance, Melkweg Amsterdam, Pasar Malam Besar The Hague, International Choreography Competition Hannover
3 1998 Mara (Premiere Amsterdam) Solo for the Dalai Lama festival Melkweg Amsterdam with Gerard Mosterd
2 1998 I Really Love You (Premiere Amsterdam (2) Duet for National Ballet Choreography Workshop with Cyrille de la Barre and Jennifer Karius
1 1996 Mental Mechanics into Dripping Senses (PremiereAmsterdam/ Antwerp / Hanover) Duet, Melkweg Amsterdam with Sandra Holtzappel, Marianne Valkenburg or Yellie Emmerink, Gerard Mosterd. De Beweeging Antwerp, International Choreography Competition Hannover

1997-1997 Voortman and de Jonge Rotterdam

1996-1996 Hardbeat Amsterdam

1994-1995 Ulmer Ballet

1993-1994 Basel Ballet

1992-1993 Concordanse Paris

1989-1992 English National Ballet

1987-1989 London Festival Ballet

1986-1986 Hwa Kang Dance Company Taipei

1985-1987 Royal Ballet of Flanders Antwerp

Dance Roles

Romeo & Juliet – Sir Frederick Ashton
Swan Lake – Natalia Makarova / Sir Frederick Ashton /Petipa
Symphony in C – George Balanchine
Tombeau de Couperin – George Balanchine
Bolero – Maurice Bejart
Prince Igor – Nicholas Beriozoff/Michail Fokine
Scheherazade – Nicholas Beriozoff/Michail Fokine
Cruel Garden – Christopher Bruce/Lindsay Kemp
Symphony in Three Movements – Christopher Bruce
White Nights – Kim Brandstrup
Grafin Maritza – Dimas Casinha
Quartet I – Nils Christe
Rite of Spring, punk rock version – Michael Clark (commissioned by London Festival Ballet )
Onegin – John Cranko
The Taming of the Shrew – John Cranko
Hardbeat – Yusuf Daniels
Romeo & Juliet – Rudi Van Dantzig
Shaker Loops – Siobhan Davies
Carmen – Mats Ek
Petrouchka – Mikhail Fokine
Polowetser Dancing from Prince Igor – Mikhail Fokine
Les Sylphides – Michail Fokine
Le Specter de la Rose – Mikhail Fokine
Coppelia – Ronald Hynd
The Sanguine Fan – Ronald Hynd
Child’s play and – Jiri Kylian
Etudes – Harald Lander
Echoing of Trumpets – Anthony Tudor
Anastasia/Sleeping Beauty – Youri Vamos
The Miraculous Mandarin/Wooden Prince – Youri Vamos
Nutcracker – Youri Vamos
Heartgrenade – Voortman & De Jonge
Anne Frank – Maurizio Wainrot
Tango’s – Maurizio Wainrot

Petrouchka – Niels Bjorn Larsen/Mikhail Fokine
Easy Tango’s – Luc De Layresse
Iberia – Andre Leclair
Faust – Andre Leclair
Graduation Ball – David Lichine
The Moor’s Pavane – Jose Limon
Anastasia – Sir Kenneth MacMillan
Ajakaboembie – Hans Van Manen
Septet Extra – Hans Van Manen
Unisono – Hans Van Manen
Nuestros Valses – Vicente Nebrada
Petrouchka Variations – John Neumeier
Death and the Maiden – Robert North
Romeo & Juliet – Rudolf Nureyev
Paquita – Marius Petipa
Romeo & Juliet – Valery Panov
Rite of Spring – Valery Panov/Vaslav Nijinsky
The Idiot – Valery Panov
Moves – Valery Panov
Cinderella – Valery Panov
Blue Bird – Marius Petipa/Lev Ivanov
Nutcracker – Marius Petipa/Lev Ivanov
L’Arlesienne – Roland Petit
Dance Style – Qu Ping
Othello – Qu Ping
Nutcracker – Peter Schaufuss
Napoli – Peter Schaufuss/August Bournonville
La Sylphide – Peter Schaufuss/August Bournonville
Grand Gala du Disque (AVRO) – Barry Stevens
Cinderella – Ben Stevenson
The Nutcracker – Ben Stevenson
“L” – Ben Stevenson
Aureole – Paul Taylor
Great Galloping Gottschalk – Lynne Taylor Corbett
Le Corsaire Pas de deux – Vakhtang Tchaboukiani

Musical Instrument

1985 – present – Plays staalsnarig, nylonsnarig and electric guitar and teaches regularly (Improvised music, jazz, pop, folk, rock, gypsy jazz)

1976-1985  Classical guitar study at Ocker Toetenel – Koninklijk Conservatorium Den Haag

Workshops Dance and Choreography, Dance Masterclasses and Choreography and Lectures

Royal Conservatory The Hague

Theaterschool-Tropentheater Amsterdam

Fontys Dance Academy Tilburg

Artez Dance Academy -Bronbeek- Arnhem

Keunstwuerk Drachten

Utan Kayu – Erasmushuis – EKI – Sumber Cipta – LucyTanoto – Caritas – Namarina – Jakarta

Lanjong-Kalimantan

ISI- Teater Garasi -LAF- UGM- Yogyakarta

ISI – Marinatari – Solo

STSI Bandung

Cak Durasim -Belle-Surabaya

Sutra House-ASWARA Kuala Lumpur

LASALLE-NAFA-NUS Singapore

Nan Jombang -Padang

Patravadi- Bangkok